Юрист - професія актуальна і престижна

Експеримент виявився вдалим

Якщо ж говорити про історичні витоки заснування юридичного факультету ТНЕУ, то вони тісно по­в'язані з проголошенням у 1991 році незалежності України, бо ця вагома подія вимагала, зокрема, створення потужної юридичної бази, здатної забезпечити суверен­не існування країни, зробити рішучі правові кроки до ринкової економ­іки, реформування правової систе­ми тощо.

Уже в 1993 році в інституті еко­номіки, управління і права тодіш­ньої академії народного господар­ства було впроваджено спеціалі­зацію "Правове регулювання еко­номіки" в межах спеціальності "еко­номіка підприємств". Основна мета введення цієї спеціалізації була спрямована на підготовку юристів для промислових і приватних підприємств. Експеримент виявив­ся вдалим і вже у 1997 році відбув­ся перший набір студентів на юри­дичний факультет ТАНГу для підготовки молодших спеціалістів-юристів. Факультет розпочав свою роботу з двох кафедр - історії та теорії держави і права (завідувач кафедри - доцент Є.В.Паньків) та міжнародного і господарського права (завідувач кафедри - доцент Я.М.Пігач). Першим деканом юри­дичного факультету тоді став до­цент, кандидат юридичних наук Ярослав Михайлович Пігач.

А 25 лютого 1998 року вчена рада академії народного господар­ства ухвалила рішення про утво­рення на базі факультету - юри­дичного інституту. До 2003 року його очолював заслужений юрист України, кандидат юридичних наук, доцент З.С.Гладун. Впродовж кількох років за активного сприян­ня керівництва академії було чи­мало зроблено для створення на­лежної матеріально-технічної та наукової бази інституту, яка б відповідала всім вимогам законо­давства щодо вищих навчальних закладів освіти. Спільна праця ке­рівництва, викладачів, студентів дала відповідний результат - ак­редитацію III рівня та сертифікат на право підготовки студентів за спеціальністю "Правознавство", з освітньо-кваліфікаційним рівнем "бакалавр" - "спеціаліст".

Після 2003 року керівниками факультету були також доктор соц­іологічних наук, професор М.І.Мельник (2003-2004 pp.), кан­дидат юридичних наук, доцент С.С. Осадчук (2004-2005рр.)

А відтак цей навчальний підрозділ ТНЕУ знову очолив доцент, кандидат юридичних наук Ярослав Михайлович Пігач. Наро­дився він у серпні 1950 року в Коло­миї Івано-Франківської області. У 1977 закінчив юридичний факультет Львівського державного університе­ту імені Івана Франка за спеціальн­істю "правознавство", в 1994-му за­хистив кандидатську дисертацію за спеціальністю "Історія та теорія дер­жави і права". За майже 20 років своєї праці в університеті Ярослав Михайлович обіймав посади стар­шого викладача, доцента, завідува­ча кафедри. До речі, з червня 1992 року він незмінно очолює кафедру правового регулювання економіки та правознавства. Багато змін ста­лося за цей час. Відчутно зміцнів кадровий потенціал факультету. З особливою гордістю розповідає Ярослав Михайлович про його сьо­годення.

Успіх забезпечують - кафедри

- Нині на юридичному факультеті працює 6 кафедр, - каже він. - Крім тієї, яку я очолюю, є ще - теорії та історії держави і права (виконуючий обов'язки завідувача кандидат юри­дичних наук Т. Подковенко), консти­туційного, адміністративного і міжна­родного права (завідувач кандидат юридичних наук, доцент З.Гладун), цивільного права і процесу (завіду­вач кандидат юридичних наук, до­цент М.Іванчук), інтелектуальної власності, комп'ютерного та інфор­маційного права (завідувач профе­сор Д.Боднар), кримінального пра­ва і процесу та криміналістики (в.о. завідувача кандидат юридичних наук, доцент М.Половецький).

Новими методами навчання та контролю знань студентів, які вико­ристовують викладачі кафедр, є проведення колоквіумів, підсумкове опитування студентів у формі комп­'ютерного тестування, проведення семінарських занять у формі роль­ових ігор і розв'язання ситуаційних задач. На факультеті видається на­уковий збірник «Актуальні пробле­ми правознавства", де викладачі і студенти можуть опублікувати свої наукові досягнення!

            Викладачі кафедр постійно вдос­коналюють наявне навчально-мето­дичне забезпечення з усіх дис­циплін, які викладають на кафедрах, сюди включаються підручники і на­вчальні посібники, методичні вказі­вки і рекомендації, ситуаційні задачі і навчальні вправи, контрольні за­питання і тести.

На базі кафедри теорії да історії держави і права створена Терноп­ільська міська громадська організа­ція "Правозахисна організація "Акв-ітас". Основна мета діяльності об­'єднання - сприяння побудові в Ук­раїні демократичної правової держави, заснованої на принципах забез­печення прав людини. Тут також на­дають безкоштовні юридичні кон­сультації малозабезпеченим вер­ствам населення.

Крім названих кафедр, на фа­культеті працюють такі підрозділи, як криміналістична і компютерна лабораторії, два комп'ютерних кла­си, сучасна спеціалізована бібліоте­ка з читальним залом, навчально-методичний кабінет, фотолаборато­рія. До послуг студентів у навчаль­ному корпусі розміщена простора їдальня.

Навчальний процес забезпечу­ють 72 викладачі, у тому числі 3 док­тори і 25 кандидатів наук. Зараз у нас стаціонарною формою навчання охоплено 555 чоловік, з них 66 здо­бувають освітньо-кваліфікаційний рівень «спеціаліст», 489 - «бака­лавр». На заочно-дистанційній формі навчаються 415 студентів, з яких 88 зможуть стати «спеціалістами» і 327 - «бакалаврами». При факультеті діє магістратура «Інтелектуальна власність», де навчаються 60 сту­дентів. Загалом нині на факультеті практично утвердились - 3 спеціалі­зації: державно-правова, цивільно-правова, кримінально-правова.

-  Що можете сказати про організацію наукової роботи студентів на факультеті?

- У нас активно працюють сту­дентські наукові гуртки (семінари), члени яких досліджують проблема­тику, пов'язану з науковими напрям­ками тієї чи іншої кафедри. Щорічно до дня утворення факультету про­водяться наукові конференції «Фор­мування правової держави в Україні: проблеми і перспективи». Крім того, практикується проведення кафед­ральних конференцій. Гуртківці бе­руть участь в університетських кон­ференціях, публікують свої роботи у наукових збірниках.

Щорічно, починаючи з 2001 року, наші студенти є активними учасни­ками міжнародної студентської кон­ференції, яка проводиться на факультеті права і адміністрації Ягеллонського університету (Краків, Польща). Високу оцінку отримали дослідження гуртківців І.Зайцевої, Н.Ментух, Н.Москалюк, Н.Рога-тинської, М.Свідерської, Ю.Литвин та інших. Приємно відзначити, що наші кращі випускники продовжують займатися наукою, навчаючись в аспірантурі і водночас працюючи викладачами факультету. Тільки цього року наші випускники отрима­ли 6 направлень в цільову аспіран­туру. Це і є наша турбота про зміцнення науково-педагогічного потенціалу факультету.

 

 

 

За принципами

студентського

самоврядування

-  Чим ще, окрім навчання, живуть майбутні тернопільські юристи?

- Студенти юридичного усвідоми­ли потребу в самоврядуванні як найбільш демократичній і найефек­тивнішій формі правління. Студен­тський парламент і уряд стали справді дієвими організаціями, які захищають інтереси майбутніх фахівців, висловлюють їхню думку. Тісна співпраця органів студентсько­го самоврядування та деканату фа­культету сприяє формуванню наших студентів як справжніх юристів.

Реалізації такого ж завдання сприяє проходження студентами виробничої практики в органах державної влади та місцевого са­моврядування, апеляційних та господарських судах, місцевих су­дах "міст та районів, прокуратурах, органах внутрішніх справ, на мит­ницях, у податкових інспекціях, юридичних службах підприємств і господарських організацій та бан­ках. Керують практикою на місцях висококваліфіковані спеціалісти.

Налагоджено тісні наукові зв'яз­ки з усіма навчальними закладами юридичної освіти України. Особли­во активно співпрацюємо з юри­дичними факультетами Київського національного університету імені Тараса Шевченка і Львівського на­ціонального університету імені Іва­на Франка. А також з Національ­ною юридичною академією імені Ярослава Мудрого у Харкові, Інсти­тутом держави і права НАН Украї­ни імені В. Корецького.

Факультет є активним учасни­ком школи польського та євро­пейського права, яка функціонує ще з 1 жовтня 2001 року в резуль­таті договору, підписаного між на­шим вузом та Ягеллонським уні­верситетом. За чотири роки функ­ціонування школи 44 студенти з Тернополя пройшли стажування в Польщі. Діяльність школи впи­сується в інтеграційні процеси Ук­раїни з Європейським Союзом.

Доброю традицією студентів факультету є постійна участь у виховній, культурно-масовій та спортивній роботі. Майже кожна кафедра щорічно організовує екс­курсії до визначних історичних місць. На факультетському рівні проводяться громадські слухання й круглі столи з участю представ­ників різних політичних партій, юристів-науковців та практиків. Зокрема, перед студентами та викладачами виступали такі відомі юристи, політики та науковці, як доктор юридичних наук З.Ромовська, доктор юридичних наук, професор С.Стеценко, доктор юридичних наук, професор О.Марцеляк, доктор права Цвікла Лєшик, кандидат юридичних наук ,І.Богосщв.ськ0, депутати Верхов­ної Ради М.Онищук, О.Гуменюк.

     Факультет неодноразово наго­роджений дипломами Центру фізичної культури і спорту за при­зові місця студентів у змаганнях з окремих видів спорту. Студенти факультету є постійними учасни­ками оглядів-конкурсів колективів художньої самодіяльності «Сту­дентська ліра», мистецьких про­грам «Весняні акорди», тематич­них вечорів, конкурсів краси «Міс Академія» та інших.